Od 15 listopada 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Od tamtej pory wzrasta liczba miejsc, w których nie można zapalić papierosa poza wyznaczonymi strefami i dotyczy to nie tylko lokali gastronomicznych. Bez względu na to, czy w danym miejscu nie wolno palić ze względu na ustawę, czy też z innych powodów, zawsze dobrze jest powiesić tabliczki z zakazem palenia.
Umieszczenie tabliczki z zakazem palenia może służyć wyznaczeniu strefy wolnej od dymu, aby chronić przed nim alergików lub aby po prostu uniknąć nieprzyjemnego zapachu, jednak bardzo często wiąże się ze spełnieniem wymagań ustawowych.
Zakaz palenia – odpowiedni tekst
Dzięki doborowi odpowiednich słów zakaz palenia będzie jasny i zrozumiały dla wszystkich.
Prosimy nie palić
Napis na tabliczce „Prosimy nie palić” jest z pewnością przyjemniejszy w odbiorze, jednak wiąże się z ryzykiem, że mimo wszystko ktoś się do niego nie zastosuje. Ludzie mogą zrozumieć, że palenie nie jest zabronione, tylko niemile widziane.
Zakaz palenia
Jest to najczęściej spotykany sposób poinformowania otoczenia, że w danym miejscu nie wolno palić. Tabliczka o tej treści to zwykle kółko z czerwoną obwódką i przekreślonym, palącym się papierosem wewnątrz. Napis „Zakaz palenia” znajduje się zaraz pod piktogramem.
Palenie zgodnie z prawem wzbronione
Naturalnie zgodnie z prawem nie wolno palić w restauracjach i tego typu lokalach, ale to nie tam umieszcza się głównie tego typu tabliczki. Taki napis zwykle występuje w miejscach, gdzie zapalony papieros stwarza ryzyko zagrożenia, np. na stacjach benzynowych, gdzie palenie papierosów przy oparach benzyny może być bardzo niebezpieczne.